Get Adobe Flash player

Enstrümantal müziğe yeni bir soluk daha geliyor. MUNİS  adıyla piyasa çıkan bu albüm kanun sanatçısı ve bestekar Halil Altınköprü' aittir. Altınköprü aynı zamanda akademik kariyer yapan bir sanatçı. Halen Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konsevatuvarında öğretim görevlisi olup doktorasını Bakü Devlet Müzik Akademisinde tamamlamıştır.

Adından da anlaşılacağı gibi sevimli ve hoş bir çalışma olduğu hemen ilk eserde dikkat çeken bu albümde 12 eser yer alıyor, bunların 8 'i Halil Altınköprü'ye aittir. Türk Müziği tarihine adını yazdırmış değerli besteciler Reşat Aysu, Haydar Tatlıyay  ve Muallim İsmail Hakkı Bey' ait birer eser de yer alıyor. Altınköprü, albümünde bu ustaların eserlerine yer vermesi geleneğe ve ustalara olan saygısını gösteriyor. Ayrıca değerli sanatçı Emrah Öz'ün derlediği Karanfil adlı güzel bir Uşak-Banaz türküsü de var.

Halil Altınköprü'nün eserlerinde doğunun izleri farkediliyor, özellikle Munis ve Oriental adlı eserlerde doğu müziğinin karekteristik yapısı dikkat çekiyor. Eserlerdeki tadında bir aranje ve bazı batı çalgılarının da yer alması bestecinin batı müziğine de çok ilgili olduğunu gösteriyor.

Bunların yanısıra geleneksel çalgıların ön planda olduğu Ney taksimiyle başlayan Ferahfeza Peşrevi geleneksel bir icra tarzına güzel bir örnek teşkil etmiştir. Çok sayıda başarılı sanatçının yer aldığı sazlarıyla renk kattığı bu albümde Kanun sazının ön plana çıktığı eserlerde özellikle doğaçlamalar (emprovize) bu saza ilgi duyan dinleyiciler için ayrı bir önem taşıyacaktır.

Genel olarak doğu-batı ezgilerinin bir arada tınladığı sentez denilebilecek bu başarılı çalışmanın kısa sürede müzikseverlerin dikkatini çekeceğini umuyoruz.

Announcements

  • 1
  • 2
  • 3
Müzik Dünyası Yasta Büyük usta, kanun virtiözü Halil Karaduman"ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.... Devamı...
Uluslararası 1.Kanun Festivali 01-04 Ekim 2012 Uluslararası 1.Kanun Festivali ve Sempozyumu(Hasan Ferid Alnar adına)04 Ekim 2012... Devamı...
Web Sitemize Hoşgeldiniz... Görüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen bize yazınız...   info[at]halilaltinkopru.com Devamı...

Munis

Bestelerim